TOP 10 - darmowe muzea w Londynie

TOP 10 - darmowe muzea w Londynie

Zwiedzanie Londynu nie musi być wcale drogie – trzeba tylko wiedzieć co i kiedy zwiedzać.  Londyn pod względem liczby bezpłatnych muzeów i atrakcji przebija wiele innych miejsc na świecie, dlatego możesz zwiedzić stolicę Anglii  unikając uderzenia po kieszeni;) 


Poniżej przedstawimy 10 muzeów i galerii które możesz zwiedzić bezpłatnie!

1. British Museum


The_British_Museum-London_England

Dla kogo? Dla miłośników historii, kultur z całego świata.
Kiedy? Codziennie od 10.00 do 17.30, a w piątki – do 20.30.
Ile czasu poświęcić? Optymalnie  2-3 godziny, ale to zależy na ile interesujecie się historią i archeologią
J 
Jak dojechać? Instrukcje dojazdu są pod tym linkiem.


British Museum jest turystyczną wizytówką Londynu i jednym z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Wstęp do muzeum jest od zawsze bezpłatny (do wszystkich stałych ekspozycji, w przypadku okazjonalnych wystaw trzeba będzie zapłacić za bilet). 


Muzeum powstał z inicjatywy lekarza Hansa Sloane, który chciał przed śmiercią zabezpieczyć swoją kolekcję dzieł sztuki, która na ten czas liczyła  71 tys. obiektów! Parlament wykupił od niego kolekcję za 20 tys. funtów i już w 1759 roku otwarto Muzeum Brytyjskie dla zwiedzających.


Zbiory muzeum na dzisiaj  to ok. 13 mln eksponatów! Żeby je wszystkie zobaczyć musiałbyś  spędzić tam kilka ładnych dni, co czasem nie jest możliwe ze względu na ograniczenie czasowe wycieczki.


Sprawdź szczegóły na temat  British Museum na ich stronie internetowej.


Opinie o British Museum znajdziesz na tripadvisor.com.2. Natural History MuseumNatural History Museum

Dla kogo? Dla wszystkich którzy  zainteresowane są funkcjonowaniem naszej planety, a przede wszystkim rodziców z dziećmi!
Kiedy? Codziennie! (Oprócz 24-26 grudnia) Od 10.00 do 17.50 (ostatnie wejście o 17.30).
Ile czasu poświęcić? Co najmniej 2 godziny, a najlepiej cały dzień.
Jak dojechać? Najbliższa stacja metra to South Kensington, sprawdź na mapie gdzie dokładnie leży muzeum.


 Kolejną słynną atrakcją Londynu jest Natural History Museum, który w ciekawy i nietypowy  sposób prezentuje funkcjonowanie Ziemi i ewolucje człowieka. W muzeum znajdują się eksponaty umieszczone w konkretnych działach: botanice, zoologii, paleontologii, entomologii (czyli nauka o owadach), geologii, paleontologii i zoologii.


Najciekawszą i najbardziej popularniejszą częścią muzeum jest część poświęcona Ziemi, zwiedzający mogą poznać jej historię, zobaczyć jak działają wulkany, a w specjalnym symulatorze osobiście przeżyć trzęsienie Ziemi. Ciekawa jest także strefa dotycząca życia dinozaurów, gdzie można zobaczyć naturalnej wielkości, elektronicznie poruszające się gady. Muzeum nalicza 70 mln eksponatów.


Sprawdź szczegóły na temat  Natural History Museum na ich stronie internetowej.


Opinie o Natural History Museum znajdziesz na tripadvisor.com.3. National GalleryNational Gallery

Dla kogo? Miłośników malarstwa i osób wrażliwych na sztukę.
Kiedy? Codziennie od 10.00 do 18.00 (w piątki do 21.00)
Ile czasu poświęcić? 2 godziny, ale zależy ile czasu poświęcasz nad kontemplacją danym dziełem sztuki. Jest możliwość wziąć udział w jednej z darmowych wycieczek, podczas której przewodnicy opowiadają o największych dziełach. Organizowane są codziennie o godz. 11.30, 14.30, w piątki również o 19.00, a w soboty i niedziele dodatkowo o 16.00 i trwają równo godzinę.
Strona internetowa galerii znajduje się pod tym linkiem.

Jak dojechać? W okolicy Trafalgar Square  jest sporo stacji metra, z których w kilka minut można dojść do galerii. Stacja Embankment (linie Bakerloo, Northern), Westminster przy Big Benie, Charing Cross i Leicester Square (Bakerloo, Northern).  


The National Gallery  w Londynie jest jednym z największych muzeów sztuki na świecie. Galeria nalicza 2300 dzieł sztuki, może nie jest to bardzo dużo, ale kolekcja obrazów która tam się znajduje zaliczana jest do jednej z najlepszych na świecie.  Malowidła w galerii pochodzą  z okresu 13 - 19 wieku.


Na stałej wystawie można tu zobaczyć dzieła sztuki takich artystów jak Tycjan, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Raphael, William Turner, Vermeer, Caravaggio, Diego Velázquez czy Vincent van Gogh. 


Sprawdź szczegóły na temat  National Gallery na ich stronie internetowej.


Opinie o National Gallery znajdziesz na tripadvisor.com.4. Victoria & Albert MuseumA_Victoria_and_Albert_Museum-London_England

Dla kogo? Dla wszystkich, którzy interesują się różnymi kulturami i chcą zobaczyć coś nowego, nietypowego.
Kiedy? Codziennie oprócz piątków  od 10:00 do 17:45. W piątki od 10:00 do 22:00.
Ile czasu poświęcić? W Victoria & Albert Museum można spędzić nawet cały dzień, ale optymalny czas zwiedzania to ok. 2 godziny.

Jak dojechać?  Dojechać do muzeum można metrem – stacja South Kensington. Przejście podziemne prowadzące z  South Kensington do Muzeum V&A czynne jest codziennie od godz. 10:00 do 17:30, z wyjątkiem przerw zarządzonych przez dyrekcje londyńskiego metra.


Dziś Victoria & Albert Museum jest największym na świecie muzeum sztuki dekoracyjnej i designu, w stałej ekspozycji znajduje się 4,5 miliona  eksponatów z okresu ostatnich 5000 lat  pochodzących z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Afryki Północnej. Reprezentują eksponaty trzy okresy: Tudorów i Stuartów, erę gregoriańską oraz czasy wiktoriańskie.  Muzeum znane jest głównie z kolekcji sztuki azjatyckiej, znajduje się tam prawie 160 tys. eksponatów, jedna z większych kolekcji na świecie. Muzeum posiada także największą w świecie kolekcję książek z dziedziny sztuki (750 tys. eksponatów) oraz największą kolekcję ceramiki i szkła (80 tys. eksponatów).  


Można tam znaleźć m.in. popiersie Henryka VII, biurko Henryka VIII pochodzące w 1525 roku, szpinet - instrument muzyczny strunowo-klawiszowy należący do Elżbiety I.


Sprawdź szczegóły na temat  Victoria & Albert Museum na ich stronie internetowej.


Opinie o Victoria & Albert Museum znajdziesz na tripadvisor.com.5. Science MuseumScience Museum

Dla kogo? Dla pasjonatów  nauki, techniki, oraz rodziców z dziećmi.
Kiedy? Codziennie od 10.00 do 18.00.
Ile czasu poświęcić? Zależy od tego co chcielibyście zobaczyć w muzeum. 

Lista wystaw i ich harmonogram dostępny tutaj - https://www.sciencemuseum.org.uk/see-and-do . Jeżeli klikniemy w interesującą nas wystawę, to po prawej stronie pojawi się termin wydarzenia oraz  czas, jaki mniej więcej spędzimy w muzeum.

Jak dojechać?  Muzeum leży na tej samej ulicy co Muzeum Historii Naturalnej i V&A Museum, więc dojechać do muzeum można metrem – stacja South Kensington.


W Muzeum Nauki znajduje się ponad 300 000 eksponatów , znajdziemy tam sporo rzeczy związanych z nauką i technologią,  od najmniejszych układów elektronicznych do naturalnej wielkości samolotów. Aby dokładnie zwiedzić wszystkie 7 pięter muzeum potrzebny jest cały dzień, ale jeżeli zwiedzić tylko interesujące nas piętro to spędzimy tam ok. 2 godzin.


Parter – jest tutaj  wszystko związane z kosmosem, można  zaprojektować nawet własną rakietę.
1 piętro - na tym piętrze znajdują się eksponaty powiązane z telekomunikacją, rolnictwem, budownictwem, pogodą oraz mierzeniem czasu.


2 piętro – to piętro poświęcone jest matematyce, informatyce, a także marynarce. Można tutaj  zobaczyć pierwsze komputery, które zajmowały całe pomieszczenia.


3 piętro - Najciekawszą częścią tego piętra jest interaktywna wystawa "W przyszłości", dzięki niej możemy zobaczyć jak już wkrótce będzie wyglądać życie.


4 piętro – To piętro w całości jest poświęcone medycynie.


5 piętro - Podobnie jak na 4 piętrze znajduje się wszystko  o medycynie oraz weterynarii.


Sprawdź szczegóły na temat  Science Museum na ich stronie internetowej.


Opinie o Science Museum znajdziesz na tripadvisor.com.6. Tate Modern


Tate Modern

Dla kogo? Wszystkich zainteresowanych sztuką.

Kiedy? Codziennie od 10.00 do 18.00, w piątki i soboty do 22.00.

Ile czasu poświęcić?  Średnio to ok. 2 godzin. Jest możliwość skorzystać także z darmowych wycieczek z przewodnikiem po muzeum. Odbywają się one o 11.00, 12.00, 14.00 i 15.00. Każda wycieczka ma miejsce na innym piętrze i porusza inną tematykę. 

Jak dojechać?  Stacje metra - Southwark (Jubilee Line) 600 m, Blackfriars (District Line, Circle Line) 800 m. Autobusem do Tate Modern dojedziecie  45, 63, 100 przystanek:  Blackfriars Bridge Road.
 


W Tate Modern obejrzeć możemy ok. 70 tys. eksponatów. Muzeum zawiera sztukę brytyjską od roku 1500 do czasów współczesnych oraz międzynarodową sztukę nowoczesną. Tate Modern uważany jest jako  jeden z najciekawszych na świecie muzeów prezentujących sztukę nowoczesną. W swoich zbiorach Tate Modern posiada wiele dzieł wybitnych artystów, można tu wymienić chociażby: Pablo Picasso, Henri Matisse, Claude Monet czy Andy Warhol.


Największa sala w muzeum to Hala Turbin – 35 metrów wysokości i 160 metrów długości.


Sprawdź szczegóły na temat  Tate Modern na ich stronie internetowej.


Opinie o Tate Modern znajdziesz na tripadvisor.com.7. Museum of LondonMuseum of London

Dla kogo? Dla osób które interesują się Londynem.
Kiedy? Codziennie od 10.00 do 18.o0
Ile czasu poświęcić? Ok. 2-3 godzin, nie ma nic przygotowanego dla dzieci, więc lepiej zwiedzać ten muzeum bez najmłodszych.

Jak dojechać?  Wszystkie możliwe połączenia do  Museum of London można zobaczyć pod tym linkiem.   


W Museum of London zbiory poświęcone rozwojowi miasta w rożnych przedziałach czasowych. Kolekcja muzeum jest polaczeniem rożnych zbiorów eksponatów poświęcone rozwojowi miasta od czasów małej osady aż do teraźniejszości. Dużo  uwagi poświęcono modzie -  wiele oficjalnych strojów lat 50. XX wieku, sukienki Mary Koont w latach 60, hipisowskiego szyku w latach siedemdziesiątych i rozdartych t-shirtów za czasów punkowych do Pashminy z kolekcji Alexandra McQueena z 2008 roku.


Sprawdź szczegóły na temat  Museum of London na ich stronie internetowej.


Opinie o Museum of London znajdziesz na tripadvisor.com.8. Photographers’ Gallery
 


Photographers’ Gallery

Dla kogo? Miłośników fotografii i dla osób zainteresowanych tym dziełem sztuki.

Kiedy? Codziennie 10.00 – 18.00, czwartki 10.00 – 20.00, niedziele 11.30 – 18.00. Bezpłatne wejście obowiązuje jedynie do 12 każdego dnia. Później wstep kosztuje 4 funty.

Ile czasu poświęcić? Ok. 2 godzin.

Jak dojechać? Wszystkie możliwe połączenia do  Galerii Fotografów można zobaczyć

tutaj.


W galerii znajdują się fotografie jak i młodych artystów tak i doświadczonych fotografów. W galerii  można obejrzeć zdjęcia znanej artystki Dany Lixenberg która cyklem fotografii które tworzyła przez dobrych kilkanaście lat podbiła galerie na całym świecie. Jeśli chcecie się tam wybrać warto zajrzyjcie wcześniej na stronę internetową, jakie są tymczasowe ekspozycje, co można nowego zobaczyć. 


Sprawdź szczegóły na temat  Photographers’ Gallery na ich stronie internetowej.


Opinie o Photographers’ Gallery znajdziesz na tripadvisor.com. 9. National Maritime Museum


National Maritime Museum

Dla kogo? Dla osób zainteresowanych marynarką wojenną oraz rodziców z dziećmi.

Kiedy? Codziennie od 10.00 – 17.00.

Ile czasu poświęcić? Ok. 2 -3  godziny.

Jak dojechać? Dojazd z bądź jakiego miejsca w Londynie do National Maritime Museum można wyszukać za pomocą https://moovit.com/ (Polski odpowiednik jakdojade.pl).


Muzeum Marynarki Wojennej w Londynie to nie tylko największa atrakcja Greenwich, ale również jest to najważniejsze  muzeum morskie w Wielkiej Brytanii i jeden z największych muzeów tego typu na świecie.  Wśród eksponatów znajduje się m.in. mundur admirała Nelsona oraz kula, od której zginął podczas zwycięskiej bitwy morskiej pod Trafalgarem, także obejrzeć można replikę szalupy ratunkowej Ernesta Shackletona, badacza Antarktydy. Na dzieci czeka interaktywna ekspozycja Children"s Gallery. 


Sprawdź szczegóły na temat  National Maritime Museum na ich stronie internetowej.


Opinie o National Maritime Museum znajdziesz na tripadvisor.com.10. National Portrait Gallery


National Portrait Gallery

Dla kogo? Dla osób zainteresowanych historią Wielkie Brytanii, sztuką.

Kiedy? Codziennie od 10.00 – 18.00, piątki od 10.00 do 21.00.

Ile czasu poświęcić? Ok. 2 godzin.

Jak dojechać? Dojazd z bądź jakiego miejsca w Londynie do National Portrait Museum można wyszukać za pomocą https://moovit.com/ (Polski odpowiednik jakdojade.pl). 


Najbardziej znanym eksponatem National Portrait Gallery jest skatalogowany z numerem 1 chandos portrait, najbardziej znane przedstawienie Williama Shakespeare"a. .  Do kolekcji muzeum zaliczają się  również portrety  księżnej Diany (namalowany przez Bryana Organ), rysunek przedstawiający Jane Austen, fotografię młodego Winstona Churchilla, portrety Elżbiety II autorstwa Andy Warhola, autoportrety Williama Hogartha,  a także pierwszy portret księżnej Kate. 


Wśród zbiorów znajdują się także obrazy, rysunki, popiersia i fotografie.


Sprawdź szczegóły na temat  National Portrait Gallery na ich stronie internetowej.


Opinie o National Portrait Gallery znajdziesz na tripadvisor.com.


Zobacz także

GRA PLANSZOWA

Master Of City London
Gra Master of city London
Gra Master of city London

Master of City to seria gier, która pomoże Ci zwiedzić największe miasta na świecie. Londyn, Paryż, Rzym, Nowy Jork i inne metropolie kryją w sobie wiele ciekawostek. W jednej chwili możesz znaleźć się tam wraz z rodziną lub przyjaciółmi. Formuła gry jest oparta na rywalizacji, co wywołuje zaangażowanie i emocje, które ułatwią Ci zapamiętywanie ciekawostek oraz anegdot zwiazanych z miastem.

Zobacz filmy

Warto przeczytać